Média

Informace pro média


České sportovní lezení je celorepublikovým spolkem. Jsme dlouholetými pořadateli vrcholných závodních akcí v České republice, pořádáme závody pro děti, pro dospělé i pro školy. Podrobné informace o závodech a dalších našich aktivitách najdete ZDE.

Co je sportovní lezení
Horolezectví je sport s více než staletou historií. Postupným vývojem se v 80. letech minulého století z horolezectví začalo formovat sportovní lezení. "Horolezec" je spíše chodec/lezec po horách, "sportovní lezec" leze na skalách a závodí zejména na umělých stěnách. Sportovní lezení se v posledním desetiletí výrazně změnilo a získalo svou tvář a pevnou pozici na soutěžním poli. Má také svoji samostatnou mezinárodní federaci IFSC. Od roku 2020 je sportovní lezení olympijským sportem.

Sportovní lezení má tři soutěžní disciplíny:

Lezení na obtížnost = lezení s lanem, na stěně vysoké cca 12 až 20 metrů lezec jedním pokusem překonává připravenou závodní cestu, jde o nejvyšší dosažený chyt. Lezení na obtížnost klade nároky na silovou vytrvalost a techniku pohybu.

Bouldering = lezení na stěně okolo 5 metrů, padá se do matrací. Lezec má více pokusů, započítává se mu počet pokusů, počet dosažených zón (chyt uprostřed) a počet topů (vrchní chyt). Bouldering klade nároky na sílu prstů a celého těla a techniku lezce.

Lezení na rychlost = na standardizované cestě (stále stejné) lezec překonává cestu na čas. Nároky jsou na výbušnost a rychlost.

Vysvětlení tří lezecký disciplín naším a současně i světovým nejlepším lezcem Adamem Ondrou: 

Akreditace

Pro účast na našich akcích není novinářská akreditace třeba. Prosíme Vás ale, abyste nás předem informovali o tom, že dorazíte. V případě Vašeho zájmu Vám můžeme z akcí poslat fotografie a další materiál.

Kontaktní osoba pro media
Jan Zozulák, tel.: 732 673 994, email: info@ceskelezeni.cz

 


Zajímavosti a aktuality máme také na sociálních sítích. 

         


Partneři projektů

Copyright © 2021 České Sportovní Lezení. by Media Heroes s.r.o.